Samotny partyzant w software developmencie
Jeżeli jeszcze nie zdałeś sobie sprawy, że dostarczanie oprogramowania to gra zespołowa to tadaaaam! Tak właśnie jest i niesie to ze sobą pewne konsekwencje!
Przede wszystkim istotne jest aby zrozumieć, że oprócz umiejętności technicznych należy dość poważnie traktować naukę pracy w zespole. Wysoki poziom aspektów związanych z komunikacją, efektywnością, wsparciem innych oraz odpowiednie i jasno ustalone zasady działania zespołu to podstawa naszego dobrego samopoczucia, ale też rozwoju.
I chociaż zdarzają się projekty, w których postawa samotnego partyzanta zdaje egzamin to na dłuższą metę nie będzie ona wspierała naszego profesjonalizmu.
Dlaczego? No i co to za postawa ten samotny partyzant?
Uzbrojony w przestarzałe technologie, bez wsparcia grupy, podejmujący decyzje w oparciu o niewielką ilość wiedzy i doświadczenia oraz nie mający nic do stracenia w całej swojej szlachetności. Jak niewiele taką postawą można osiągnąć oraz ile błędów popełnić? Mnóstwo! Oczywiście zdażają się wyjątki, ale jak często?
Na pewno podejmując kolejny projekt chciałbyś być uzbrojony po zęby. Czy jest to łatwe w Twoim obecnym zespole oraz czy Twoja postawa jest prawidłowa? A jeżeli nie to jak ten stan rzeczy zacząć zmieniać?
Odpowiedź na powyższe pytania będzie łatwiejsza po rozprawieniu się z poniższymi mitami:
MIT #1. Wiem wszystko a przyznanie się do niewiedzy jest oznaką słabości?!
- Jeżeli nie mówimy otwarcie o swoich brakach, ciężko jest znaleźć przestrzeń na rozwój, bo panuje przekonanie, że wszystko wiemy. Skrajnie zdarza się również, że w błąd wprowadzamy samych siebie i nie widzimy potrzeby realizacji działań rozwojowych.
- Skoro ciężko jest znaleźć przestrzeń to jeszcze trudniej takim rozwojem optymalnie pokierować.
- Osłabiamy w ten sposób zespół, w którym panuje przekonanie, że w pewnym obszarze jesteśmy specjalistami i możemy za niego być odpowiedzialni.
- To oczywiście może generować konflikty.
- Brak zaufania w zespole staje się faktem a co za tym idzie atmosfera może się mocno pogorszyć.
- Coraz ciężej jest nam podejmować optymalne działania.
- Automatycznie zwiększa się koszt funkcjonowania naszego zespołu.
Im wcześniej zaczniemy uskuteczniać i propagować otwartą i szczerą komunikację związaną z naszymi brakami tym większy sukces osobisty i zespołowy możemy osiągnąć.
Mam nadzieje, że to przekonanie stanie się również Twoim fundamentem, na którym będziesz budował własny profesjonalizm.
To, dlaczego temat nie jest łatwy do realizacji, jak role w zespołach wpływają na potęgowanie tego problemu oraz jakie inne negatywne aspekty z tematem są związane zajmiemy się w jedynym z kolejnych postów.
MIT #2. Software developmentu nauczę się w ciągu roku
Nie! Nie nauczysz się w ciągu roku a nawet w ciągu pięciu lat. Niezależnie czy jesteś bądź będziesz programistką / programistą, testerką / testerem, managerem! Nieważne czy pracujesz w korporacji czy startupie.
Zasada jest prosta!
Doświadczenie i wiedzę będziesz zdobywał / zdobywała całe Swoje życie i jeżeli się na to nie godzisz to nie jest miejsce dla Ciebie!
Jeżeli do tej pory nie było to dla Ciebie oczywiste to mam wielką nadzieję, że właśnie ten mit obalamy.
A więc #coztymIT?! skoro takie przekonanie panuje? Dlaczego tak wielu ludzi chcąc wejść do IT twierdzi, że się tego nauczy w ciągu kilku miesięcy? Dlaczego wiele doświadczonych osób zatrzymuje się we własnym rozwoju?
To też jest oczywiste w myśl „jeżeli nie wiesz o co chodzi to chodzi o… pieniądze”.
W ciągu niewielkiego czasu jesteśmy w stanie poznać, podstawy programowania, testowania, administracji, czy jakiejś formy opiekowania się ludźmi bądź procesami w zespołach czy organizacji.
Im dalej w ten las tym będziesz mógł podejmować trafniejsze decyzje, bo zyskasz więcej doświadczenia i będziesz szerzej patrzył na aspekty jakimi rządzi się software development. Pamiętaj o tym, aby przez ten las nie podążać samemu w myśl rozwianego MITu 1 i aby się nie zatrzymywać!
W tym przypadku zatrzymanie się oznacza cofanie się w naszej zdolności podejmowania trafnych decyzji. Od takich małych jak nazwa zmiennej lokalnej aż po wybór metody prowadzenie nowego projektu.
A właśnie to, że mamy zdolność podejmowania świadomych decyzji pozwala nam sądzić, że zajmujemy się czymś profesjonalnie.
To od naszych decyzji zależy sukces projektu. To czy będziemy w stanie wybrać najlepiej pasującą technologie czy metodę prowadzenia projektu zależy od tego czy jesteś na bieżąco, czy znamy wady i zalety oraz czy wiemy na czym końcowo zależy nam najbardziej.
I czy da się to robić dobrze w tak zmiennym i pędzącym środowisku sądząc, że rok nauki wystarczy? Odpowiedź jest prosta!
Software Craftsmanship, który definiuje podstawy profesjonalizmu w software developmencie jasno wskazują jak ważne jest nieustanny rozwój i proaktywne szukanie nowych kanałów wiedzy i wymiany doświadczeń – nie tylko w organizacji dla jakiej obecnie pracujemy.
MIT #3. Wszystkiego czego potrzebuje do efektywnej pracy nauczę się w projektach, które realizuje.
Oczywiście w bieżących projektach uczysz się wiele a z pewnością tego czego potrzebujesz do wykonywania codziennych zadań. Lecz to dopiero szersza perspektywa, pozwala na podejmowanie lepszych decyzji, tworzenie kodu o założonej jakości czy wybieranie wydajnych metod prowadzenia projektów.
Jak wiele masz czasu, aby poznać kilka sposobów rozwiązania problemu z jakim się będziesz mierzył? Ilu ludzi jest w stanie poświęcić Swój czas, aby takie sposoby Ci przedstawić bądź o nich podyskutować?
Jeżeli nie masz z tym problemu a przestrzeni na działania rozwojowe jest dużo to jesteś w bardzo dobrym miejscu.
Jeżeli natomiast nie jesteś do końca zadowolony to nie zapominaj, że social learning i networking są kluczowe dla rozwoju oraz mocno wpływają na naszą kreatywność.
Warto więc raz na jakiś czas skorzystać z bogatej oferty meetupów, dodać się do grup dyskusyjnych, śledzić autorytety na Twitterze, polubić kanały na YT, ale oczywiście wybierając wartościowe treści.
No i na koniec warto pamiętać, że wiedza typowo projektowa związana z daną dziedziną i technologią to nie wszystko. Istnieje szereg zagadnień i praktyk, które są uniwersalne i oderwane od technologii a ich znajomość pozwala podnieść, wydajność oraz komfort naszej pracy. Część z tych uniwersalnych wspomagaczy będziemy omawiać w #coztymIT?! MIT
- Przede wszystkim pamiętaj, że sam niewiele zdziałasz a software develpment to gra zespołowa.
- Jeżeli wydaje Ci się, że przyznania się do niewiedzy jest oznaką słabości, bądź pracujesz w takim środowisku, to zrób wszystko, żeby ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić! Otwarta komunikacja w sferze rozwojowej pomaga stawać się profesjonalistą!
- Jeżeli coś jest niejasne, czegoś nie wiesz to otwarcie to komunikuj. Zadawaj pytania.
- Pamiętaj, że uczyć będziesz się całe życie i bądź na to przygotowany.
- Jeżeli nie jest to standardem w projekcie w jakim pracujesz spróbuj zorganizować sobie nawet niewielką ilość czasu na naukę elementów niezwiązanych z bieżącymi zadaniami. To zaprocentuje w przyszłości!
- Korzystanie z doświadczenia i wiedzy innych jest ważne w poznawaniu szerokiego kontekstu zagadnień – subskrybuj YT, Twitter, Grupy na LinkedIN, Facebooku, uczęszczaj na meetupy.
- Bierz udział w szkoleniach i konferencjach.
- Staraj się również dzielić własną wiedzą – niech to się stanie standardem. Takie działanie porządkuje również wiedzę osoby uczącej.
- Oceniaj jakość treści i jeżeli są słabe to rezygnuj.
- Spróbuj zmierzyć się ze swoimi ambicjami rozwojowymi i sprawdzić o jak wielu elementach możesz myśleć – jak dużo chcesz się nauczyć? Czy nie za dużo? – W kolejnych postach będę opisywał, jak zrobić to efektywnie.
- Zapoznaj się z uniwersalnymi pozycjami dotyczącymi developmentu – jest wiele książek, które stanowią podstawy profesjonalisty.
- Czytaj #coztymIT?!
Jeżeli dotarłeś aż tu to dzięki! Mam nadzieje, że znalazłaś / znalazłeś coś wartościowego dla siebie.
Stawianie czynnego oporu przed rozwojem, nie wychodzi w tak dynamicznym świecie na dobre. Jesteś w branży, która cały czas się zmienia i będzie zmieniać a nikt z nas tego nie zatrzyma.
Warto więc szukać możliwości rozwojowych, likwidować bariery i czasami też poświęcić trochę dodatkowego czasu.
Zachęcam Cię do komentowania powyższych treści.
A skoro już ustaliliśmy, że nie wiemy wszystkiego i oczywiście nie jest to słabość to zapraszam Cię do kolejnych postów jakie pojawią się w ramach #coztymIT?!
Pingback: #1 Manifest Agile?! A gdzie się podziało "oprogramowania" zwinnego?! - #coztymIT?!