Szerszy obraz i dobry plan gry!
Tworzenie oprogramowania to wieczne mierzenie się z podejmowaniem decyzji w świecie, który tylko na pozór wydaje się zero jedynkowy. Wybór architektury rozwiązania, jej komponentów, frameworków, metodyk czy poziomu jakości to tylko niewielka część prozy życia zespołu deweloperskiego.
Oczywiście jeżeli wybory będą nietrafione to ich skutki mogą rzutować na efektywność realizacji projektu, relacje, terminy i ostatecznie zapewne finanse.
Jednak to nie te decyzje zazwyczaj bywają najtrudniejsze. Często odpowiedzialność za nie jest zespołowa a co za tym idzie możemy czuć, że nie dotyczy nas to osobiście. A czy jest to słuszna postawa? No niekoniecznie, ale … cóż… yyy… to długa historia na inny post.
Które decyzje w pracy profesjonalnego inżyniera są tymi najtrudniejszymi a zarazem najważniejszymi?
Zazwyczaj, te które dotyczą nas bezpośrednio, i kiedy to my ponosimy za nie 100% odpowiedzialności. Te powiązane z naszą karierą, sytuacją materialną, rozwojem.
Obecnie w wielu organizacjach istnieje olbrzymie zróżnicowanie zakresu tych samych ról. Różne nazwy stanowisk, różne wzajemne oczekiwania i różny zakres odpowiedzialności mocno dezorientują.
Weźmy na przykład tak popularny przez ostatnie kilka lat temat, który wałkowany był już z każdej strony a mianowicie “Kim jest senior developer / inżynier / tester / …?”. Oczywiście ilu ludzi tyle opinii na temat tego, kto jest takim seniorem.
W grę tu wchodzi staż pracy, ilość lat w danym projekcie, doświadczenie w domenie biznesowej bądź konkretnej technologii. Na podstawie szeroko dostępnych materiałów jesteśmy w stanie zbudować sobie percepcję kim taki “senior” jest. Choć zakres nadal jest rozmyty to przynajmniej bardzo szeroko się o tym mówi. I to właśnie ta ścieżka staje się zazwyczaj jedynym słusznym kierunkiem jaki obieramy.
Natomiast, aby podejmować lepiej te najważniejsze decyzje, warto znać szerszy obraz i polę gry 🙂 Czy nie ma zatem żadnej alternatywy, która nadal “trzyma nas” blisko technicznych aspektów? Takiej, która z automatu nie robi z nas managerów. Takiej, gdzie nadal liczy się doświadczenie, autorytet i gdzie bierzemy odpowiedzialność za zespół?
Taką alternatywą bądź uzupełnieniem roli seniora jest Tech Lead / Lider Techniczny. I oczywiście, aby rozważać taki kierunek własnego rozwoju bądź np. wprowadzenie roli w zespole gdzie Tech Leada nie ma, warto poznać najważniejsze działania jakie lider powinien podejmować. Osobiście uważam, że szeroka świadomość czym porządny technical leadership jest to podstawa budowania najlepszych zespołów technicznych.
W ramach lepszego poznania roli Lidera Technicznego polecam materiał wideo z #3 Open Unity Tech Talks oraz szkolnie Efektywność w pracy Lidera Technicznego
Open Unity Tech Talks zostało przygotowane na podstawie projektu szkoleniowego Tech Leaders League jaki od 2 lat prowadzę dla blisko 50 liderów technicznych.
Znajdziesz w nim odpowiedź na pytania:
Kto się nadaje do roli Lidera Technicznego?
Czy wiek, staż pracy i doświadczenie mają tu jakieś znaczenie?
Jakie działania i postawy są w tej roli kluczowe?
Czy muszę zrezygnować z własnego rozwoju technicznego na rzecz roli Tech Leada?
No i czy tak naprawdę warto?
Polecam również szkolenie, które znajduje się w ofercie coztymIT?!
Efektywność w pracy Lidera Technicznego